Németh, Brigitta and Lőrincz, László (2019) Hálózati hatások a belföldi migrációban. Szociológiai Szemle, 29 (1). pp. 117-145.
  | 
PDF
 - Requires a PDF viewer such as GSview, Xpdf or Adobe Acrobat Reader
 845kB  | 
Official URL: http://www.szociologia.hu/dynamic/117_145_oldal.pdf
Abstract
Kutatásunk a kapcsolathálók magyarországi vándorlásban játszott szerepével foglalkozik. A korábbi vizsgálatok elsősorban a nemzetközi vándorlásban mutatták ki a kapcsolathálók hatását a migrációra, tanulmányunkban ezt a belföldi migráció kapcsán elemezzük. Modellünkben a származási települések és a célhely-alternatívák infrastrukturális és gazdasági jellemzői mellett a hálózati hatások további push és pull faktorokként jelennek meg. Az elemzésbe bevontuk a települések jellemzőit a T-STAR adatbázis alapján, a települések közti távolságot pedig az útidővel jelöltük. A kapcsolathálók hatását az elmúlt évek vándorlásával és az iWiW közösségi hálón fenntartott kapcsolatokkal mértük. A longitudinális adataink a 2000–2014 közötti időszakra, a keresztmetszeti modellek pedig 2014-re vonatkoznak. A statisztikai elemzésekhez többszintű (multilevel) és fixhatás modelleket használtunk. Eredményeink azt mutatják, hogy mind az elvándorlással, mind a letelepedéssel szignifikáns és pozitív összefüggésben vannak a kapcsolathálózatijellemzők – mind a korábbi évek vándorlása, mind a közösségi hálón fenntartott kapcsolatok hatással vannak az aktuális évi vándorlás mértékére.
| Item Type: | Article | 
|---|---|
| Uncontrolled Keywords: | belföldi migráció, kapcsolatháló, kumulatív okság, hálózati hatás, helyhasznosság, közösségi háló | 
| Divisions: | Faculty of Economics > Gazdaságpolitika és Közpolitika Intézet > Labour Economics Center | 
| Subjects: | Sociology | 
| ID Code: | 4260 | 
| Deposited By: | Ádám Hoffmann | 
| Deposited On: | 10 Oct 2019 08:50 | 
| Last Modified: | 10 Oct 2019 08:50 | 
Repository Staff Only: item control page


 Download Statistics
 Download Statistics