Corvinus
Corvinus

Ergodikus versus bizonytalan pénzügyi folyamatok II. rész – Neoklasszikus és intézményi közgazdaságtan

Móczár, József (2017) Ergodikus versus bizonytalan pénzügyi folyamatok II. rész – Neoklasszikus és intézményi közgazdaságtan. Pénzügyi Szemle = Public Finance Quarterly, 62 (4). pp. 476-497.

[img]
Preview
PDF - Requires a PDF viewer such as GSview, Xpdf or Adobe Acrobat Reader
812kB

Abstract

A közgazdaság-tudománynak az emberiség boldogulására és jólétének növelésére kell koncentrálnia a kutatását, amiben prioritást élvez az egyensúly elérése, a jövedelem elosztása és a jövő megismerése. Céljai között szerepel a társadalom, valamint a gazdaság harmonikus fejlődését elősegítő javaslatok kidolgozása a gazdaságpolitika számára. Már a 17–18. században a merkantilisták és a fiziokraták között vita folyt a piac és az állam szerepéről, ami napjainkig kérdéses. A klasszikus közgazdászok a piac szerepét fatalista intuícióval magyarázták: a piaci mechanizmusok hosszú távon automatikusan kialakítják az egyensúlyt, függetlenül a kezdeti feltételektől. A 19. században hasonló elvet fogalmazott meg Boltzmann a termodinamikában: az ergodikus hipotézist. Az ergodicitás a pénzelméletben című projektben elért kutatási eredményeimet a cikk I. részében közöltem. A II. rész elemzi a neoklasszikus és az intézményi közgazdaságtan kialakulását, iskoláit, különbözőségeit az ergodicitás kezelésében. A neoklasszikus közgazdászok tovább bővítették irreális feltevéseiket, először Samuelson, majd Black és Scholes, végül Lucas és Sargent építette be modelljébe az ergodikus hipotézist, tagadva az állam szerepét. Velük szemben az intézményi közgazdászok, élükön Keynessel tagadták, hogy ’a jelen és a múlt adatainak tükörképe a jövő’, mivel a pénzügyi folyamatok inhomogének, előre jelzésük bizonytalan, az állam szerepe jelentős. Elemzéseim modernizálják, kiegészítik Samuelson–Nordhaus közgazdasági családfáját. A neoklasszikus és az intézményi közgazdaságtan Nobel-díjasai idézettségét egy módosított Bass-modellel elvégzett számítások alapján elemzem és összehasonlítom a főbb klasszikusokéval. Végül Piketty elemzései következményeként javaslom a gazdaság és az etika újbóli integrálását mind az elméleti közgazdasági kutatásokban, mind a társadalmi-gazdasági életben, javaslom továbbá a tulajdonjogok változását követő új jövedelemelosztás-elmélet kidolgozását.

Item Type:Article
Uncontrolled Keywords:ergodikus hipotézis, fatalista intuíció, ergodikus sztochasztikus pénzügyi folyamatok, neoklasszikus közgazdaságtan, intézményi közgazdaságtan
JEL classification:A10 - General Economics: General
C10 - Econometric and Statistical Methods and Methodology: General
E20 - Consumption, Saving, Production, Investment, Labor Markets, and Informal Economy: General (includes Measurement and Data)
E50 - Monetary Policy, Central Banking, and the Supply of Money and Credit: General
E60 - Macroeconomic Policy, Macroeconomic Aspects of Public Finance, and General Outlook: General
G10 - General Financial Markets: General (includes Measurement and Data)
N00 - Economic History: General
Subjects:Finance
ID Code:9425
Deposited By: Alexa Horváth
Deposited On:18 Oct 2023 09:00
Last Modified:18 Oct 2023 09:00

Repository Staff Only: item control page

Downloads

Downloads per month over past year

View more statistics