Corvinus
Corvinus

Kornai DRSE-elmélete versus általános egyensúlyelmélet

Móczár, József (2015) Kornai DRSE-elmélete versus általános egyensúlyelmélet. Pénzügyi Szemle / Public Finance Quarterly - Journal of Public Finance, 60 (2). pp. 200-2016.

[img]
Preview
PDF - Requires a PDF viewer such as GSview, Xpdf or Adobe Acrobat Reader
531kB

Abstract

Kornai János az ex post modellfilozófiát követte a DRSE-elméletében (Kornai, 2014), amely gyökeresen szakít az uralkodó neoklasszikus iskola ex ante feltételrendszerével, a szigorú egyensúlyi keretekkel, és saját premisszákat fogalmaz meg a kapitalista gazdaság működésére. Vagyis a DRSE-elmélet egy nagyon újszerű irányzatot jelöl ki a közgazdasági iskolák között. Az elmélet még csak verbális modellként értelmezhető, tartópillérei a kapitalista rendszer immanens jellemzői: a dinamizmus, a rivalizálás és a többletgazdaság. (Ezek angol megfelelőinek, a Dynamism, Rivalry, Surplus Economy kezdőbetűi szerepelnek az elmélet megnevezésében.) A többletgazdaság, azaz a túlkínálat dominanciáját a monopolista verseny, a kereslet nagyságának bizonytalansága, a schumpeteri innováció, dinamizmus, technikai haladás, teremtő rombolás, valamint a növekvő skálahozadék, a termelők és a szolgáltatók között a piacokért folyó rivalizálás váltja ki. E cikk célkitűzése, hogy megvizsgálja a DRSE-elmélet formális matematikai modellként történő megfogalmazásának lehetőségét. Ebben sajátos utat választottunk: először feltárjuk az általános egyensúlyelmélet (Walras, 1874; Neumann, 1945) irreális ex ante feltevéseit, majd megállapítjuk a DRSE premisszái közötti lehetséges összefüggéseket, amelyekben meghatározó kikötés, hogy csakúgy, mint a biológiai evolúcióban, a piacgazdaság evolúciós folyamataiban sincs fix egyensúlyi állapot, még referenciapontként sem. Az általános egyensúlyelmélet és a DRSE-elmélet egybevetése a schumpeteri evolúciós közgazdaságtan fókuszában történik.

Item Type:Article
Uncontrolled Keywords:többletgazdaság, általános egyensúlyelmélet, Walras-törvény, Say-törvény, keresési-párosítási modellek, ex post és ex ante modellfilozófiák, Schumpeter evolúciós közgazdaságtana
JEL classification:B20 - History of Economic Thought since 1925: General
C62 - Existence and Stability Conditions of Equilibrium
D51 - Exchange and Production Economies
D52 - Incomplete Markets
Divisions:Faculty of Economics > Department of Mathematical Economics and Economic Analyses
Subjects:Economics
ID Code:2052
Deposited By: Ádám Hoffmann
Deposited On:11 Sep 2015 07:32
Last Modified:11 Sep 2015 07:32

Repository Staff Only: item control page

Downloads

Downloads per month over past year

View more statistics